Cengiz Han ve Tarihi Savaşçılar

Merhabalar;

Bu yazımda sizlere Cengiz Han’ın da içinde bulunduğu tarihi savaşçılardan bahsedeceğim.

Öncelikle Cengiz Han ile başlamak istiyorum.

Cengiz Han

Asıl adı Temuçin’dir. Tüm Moğolları tek çatı altına toplayarak, Moğol İmparatorluğu’nu kurmuştur. Dünyanın en büyük savaşçısı ve hükümdarı olarak kabul etmektedir. Çin Seddi’nden, Avrupa ortalarına kadar bir toprak hakimiyeti sağlamıştır.

Aleksander

III.Aleksandros yani Büyük İskender Makedonya’nın efsanevi İmparatoru’dur. M.Ö.300′lü yıllarda Pers İmparatorluğu’nu ele geçirmesi ile ünlenmiştir. Tahtta kaldığı yaklaşık 13 yıl boyunca Makedonya topraklarını büyütmüştür. Asya ve Hindistan’ı fethetmiştir. Henüz 33 yaşındayken uzun içkili bir eğlencenin ardından hastalandı ve M.Ö. 323 yılında öldü.

Hannibal

Hannibal, babasının isteğiyle çocuk yaşlardan beri Roma İmparatorluğu’na kin duyacağına ant içti. Tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük askeri dehalarından biri olarak gösterilir. Hannibal, önce Selevkos İmparatorluğu olmak üzere Ermenistan’a ve Bitinya’ya giderek buradaki saraylarda askeri danışmanlık yaptı. Bitinyalı yetkililer tarafından Romalılara teslim edileceğini anlayınca yüzüğünde taşıdıgı bilinen zehiri içmek suretiyle intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Spartaküs, Antik Roma Cumhuriyeti’nde Trakyalı bir köle ve gladyatördür. Spartaküs’ün cesedi ise asla bulunamadı. O dönemdeki inanışa göre tanrıların onu yanına aldığı, koruduğu gibi dedikodular yayıldı. Ancak Spartaküs’e ne olduğu asla öğrenilemedi.

Sun Tzu

Sun Tzu, MÖ 500′de Wu Devleti’nde (Şimdiki Çin) yaşamış ünlü Çinli general ve askeri teorisyendir. Savaş stratejisi üzerine yazdığı Savaş Sanatı adlı eseri dünyanın en eski askeri strateji ve uluslararası ilişkiler çalışması olarak bilinir. Sun Tzu’nun yazdığı bu kitap spor, siyaset, bilim, sanat alanında birçok ünlü ismi etkilemiş, onlara rehberlik etmiştir.

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk mareşal ve devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. 1938 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yummuştur.

Tarih’i büyük hükümdarla ve savaşçılar yazmıştır. Sizlere kısaca tanıtımlarını yaptım ve daha nice savaşçılar tarihe damgasını vurmuştur.

Tarihin en büyük savaşçısı Cengizhan‘ın konu alındığı MMORPG oyunu Cengizhan oynayan oyuncularımız oyunun içerisinde buram buram tarih esintilerini hissedebilirler.

Bir Yorum

  1. Lordrream says:

    Tarih kokuyor (: teşekkür ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*